Jak ewoluowały lampy stołowe?

Mało kto ma świadomość, jak daleką drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do obecnego kształtu. Można powiedzieć, że opanowanie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzkość pozbywała się lęku przed nocą i zimnem i postęp ruszył z miejsca. Światło zawsze grało wielką rolę w ludzkiej innowacyjności.

Przez stulecia udoskonalano techniki oświetleniowe, proces ten trwa nawet do dziś. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia.Całość ma początek od płonącego kawałka drewna. Następnie pochodnie modyfikowano, umieszczając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których wlewano łój.

Zaabsorbował Cię ten tekst? Zobacz i sprawdź koniecznie (https://www.pillowplate.pl/) szybko, w tym miejscu jest coś, co z pewnością także będzie równie ciekawe.

Razem z knotem lampka ta była pierwotną świeczką. W starożytnych kulturach wymyślono lampki oliwne. Przelewano ciecz z oliwek do różnego kształtu naczyń i mocowano knot, często stworzony po prostu z kawałka liny. Zobacz też W lampach palono też tranem. Zobacz W Wiekach Średnich używano przeważnie pochodni i świec. Świeczki robiono z wołowego łoju. Znano je już o wiele wcześniej, ale czas najszerszego ich użytkowania nastąpił po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Jest to związane z używaniem ich do ceremonii religijnych, co dzieje się po dziś dzień.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Znacząca rewolucja przyszła później. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą lampę naftową. Równolegle zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej ergonomicznych i droższych od naftowych, mimo to zwykle używanych do oświetlania ulic. Do dzisiaj na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są zapalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tego wydarzenia należy liczyć start trwającej wciąż doby elektryczności i spowszednienia światła. Zastanówmy się, że często to, co dawniej było niezwykle użytecznymi i cennymi udogodnieniami, obecnie to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie umie wyobrazić życia bez niego. Współcześnie kupując lampy stołowe, żyrandole i kinkiety patrzy się głównie na wygląd. Jakże wiele się zmieniło od okresu płonącego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*